Ned23Kol2020

Oproštaj od s. Nade i dobrodošlica dvama kapelanima

Naša župa Uzvišenja sv. Križa u nedjelju (23. kolovoza) sa zahvalnošću je na kraju euharistijskih slavlja ispratila s. Nadu Šestak, redovnicu Sestre Naše Gospe, i dočekala nove župne vikare ovogodišnjeg mladomisnika vlč. Matiju Aušića iz slavonskobrodske župe Sv. Dominik Savio te vlč. Marija Žigmana, dosadašnjega nadbiskupijskoga povjerenika za pastoral mladih i studentskoga kapelana Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, koji će i dalje obnašati ovu službu.

Župnik Ivica Martić naposljetku svake mise je zahvalio s. Nadi za suradljivost i raznolik doprinos u životu župe te joj je u znaku zahvalnosti i sjećanja na služenje u retfalačkoj župi uručio dar na župnoj misi u 9 sati, koju je predvodio vikar Aušić.

Zahvaljujući marljivoj i brižnoj radnici na njivi Gospodnjoj, župnik je podsjetio kako je s. Nada tijekom tri godine brinula o urednosti naše župne crkve revno okupljajući župnu družbu Sv. Marta (koja subotom provodi temeljito čišćenje i uređenje crkvenoga prostora), a ujedno brinući u sadašnjim izvanrednim okolnostima o uvjetima za pridržavanje epidemioloških mjera u crkvi, dok će ju prvopričesnici pamtiti po katehetskoj pripravi za prvu pričest. Kazavši kako mu je posebno drago vidjeti kada mi župljani pokazujemo da ljubimo Crkvu, tako je i s. Nada u svojemu služenju pokazala ljubav prema župnoj obitelji, kazao je župnik Ivica uručujući joj ručni sat koji će ju „podsjećati na prolaznost ovozemaljskoga vremena“. Župljani su gromoglasnim pljeskom pozdravili s. Nadu koja je, uz veliki osmijeh, došla podno ambona primiti dar te župniku i svima zahvaliti dodajući kako je sa župljanima provela dulje od tri godine. Naime, svoj je novicijat s. Nada provela upravo u retfalačkoj župi, kada smo mise slavili u grobljanskoj kapelici, zatim je poslije Domovinskoga rata s nama bila četiri godine, također, vodeći župnu katehezu za osnovce nižih razreda pripravljajući ih za sakrament prve pričesti. ), Za sve godine zajedničkoga života zahvalna je Bogu.

Kako i priliči župa s radošću dočekuje i s otvorenošću prima nove kapelane te im je župnik izrazio dobrodošlicu te pozvao mladomisnika da narodu Božjem na kraju svake mise udijeli svoj mladomisnički blagoslov. Obojica vikara kratko su se predstavila župljanima koji su im pljeskom izrazili dobrodošlicu. Vikar Aušić izrazio je nadu da ćemo lijepo surađivati, zaželjevši da nas Krist vodi, a Bog dade snage da zajedno možemo obnašati svoje poslanje.

Poslije misa, župljani su ponaosob pristupali s. Nadi opraštajući se od nje. Agica Kalkan, voditeljica „Žive krunice“, zahvalila je u ime moliteljica i vjernika te rekla da oproštaj ne znači trajni rastanak jer s dragom sestrom ostajemo molitveno povezani. Također, brojni su osobno ispred crkve zaželjeli dobrodošlicu vikarima.

Osim ugođaja oproštaja i dobrodošlice, na Dan Gospodnji su župni volonteri stajali ispred crkve nudeći prigodne majice za sudjelovanje u Hodu za život koji će, 12. rujna, biti održan u Osijeku, uz geslo „Za zaštitu svakog ljudskog života bez diskriminacije“. Majice s otisnutim motivima promicanja života konkretna su potpora Hodu i bit će ponuđene župljanima naredne dvije nedjelje.

Tekst i fotografija: Nevenka Špoljarić

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24